9/9/2008

תחנות המוניות מפקיעות מחירים בניגוד לחוק

Filed under: — By Aviran Mordo @ 8:06 am
לאחרונה התחלתי לנסוע מספר פעמים בחודש להרצליה במוניות. בתור אחד שרגיל לנסוע ברכב פרטי לא ממש הכרתי את המחירים. מכיוון שאני גר בפתח תקווה התקשרתי לתחנת המוניות הקרובה לביתי וביקשתי מונית להרצליה פיתוח. בתחנת המוניות אמרו לי שהנסיעה תעלה 90 שקלים. שמח וטוב לב עליתי על המונית ונסעתי להרצליה.

כשרציתי לחזור לפתח תקווה התקשרתי לתחנת מוניות בהרצליה פיתוח וביקשתי מונית בחזרה לפתח תקווה. להפתעתי הנסיעה בחזרה עלתה 93 שקלים. זה נראה לי מוזר שהנסיעה מהרצליה לפתח תקווה תעלה יותר מהנסיעה מפתח תקווה להרצליה. אבל אמרתי לעצמי שזה רק 3 שקלים אז בטח זה בסדר.

כך היה מספר שבועות עד שיום אחד בנסיעה מהרצליה לפתח תקווה הנהג אמר לי שהמחיר הוא 120 שקלים, זה נשמע לי מאד מוזר אז החלטתי לבדוק את הנושא.

מכיוון שכל הנסיעות שעשיתי היו במחיר קבוע מראש החלטתי שבפעם הבאה אני נוסע ומפעיל מונה. חשבתי לעצמי כמה כבר יכול להיות ההפרש בין מונה למחיר קבוע בטח כמה שקלים בודדים, ובכלל בטח עם מונה זה יעלה לי יותר.

אז כמו שתכננתי, עליתי על המונית וביקשתי להפעיל מונה. נהג המונית, אפשר להגיד לא ממש אהב את הבקשה שלי וניסה לשכנע אותי שיותר כדאי לי לקחת במחיר הקבוע של 90 שקלים שנתנו לי בתחנה, יש פקקים, זה יעלה לך יותר ועוד כהנה וכהנה נסיונות שכנוע. אפילו באמצע הדרך הוא אמר לי “אני מוכן עכשיו לכבות את המונה וניסע במחיר הקבוע”. מסע השכנועים של הנהג לא עזרו ואני התעקשתי להמשיך בנסיעה עם מונה וחשבתי נו טוב בטח זה יעלה הרבה יותר לנסוע עם מונה אבל אני חיב לראות פעם אחת ולתמיד את המחיר האמיתי.

הגענו להרצליה פיתוח והמונה הראה…70 שקלים !!!

70 שקלים ? אני היתי בשוק הרי זה מחיר שנמוך בכ-30% מהמחיר הקבוע שביקשו ממני בתחנה.

בדרך חזרה שוב ביקשתי שיפעילו לי מונה (אולי זה סתם היה מקרה שהמחיר יצא כזה נמוך כי לא היתה תנועה) ושוב הגעתי לפתח תקווה והמונה שוב הראה מחיר בסביבות 70 שקלים.

משהו כאן לא מסתדר, איך זה יכול להיות שתחנות המוניות מבקשות מחיר שהוא גבוה בכ-30% ממחיר הנסיעה האמיתי. כשחזרתי הביתה נכנסתי לגוגל וחיפשתי תעריפי מוניות, והגעתי לאתר של משרד התחבורה. מסתבר שמשרד התחבורה מפרסם מחירון מוניות לנסיעות בינעירוניות אשר תחנות המוניות נדרשות לעבוד לפיו.

קראתי את המחירון (http://www.mot.gov.il/wps/pdf/HE_TRAFFIC_PUBLIC/NoMeter.pdf) והופתעתי לגלות כי המחיר מהרצליה לפתח תקווה עומד על 66 שקלים בתעריף יום ו-72 שקלים בתעריף לילה.

מסתבר כי תחנות המוניות גובות כ-36% יותר מהמחירון של משרד התחבורה. אם זו לא הפקעת מחירים אז מה כן?

פניתי בדואר אלקטרוני למשרד התחבורה דרך אתר האינטרנט אך חודשיים חלפו וכמובן של קיבלתי תגובה.

אז עד שמשרד התחבורה יתחיל לפקח על תחנות המוניות ולאכוף את המחירון שהוא עצמו פרסם, כדאי שתחשבו פעמיים אם כדאי לכם לקבוע את המחיר מראש ולצאת פראירים או פשוט להפעיל מונה

 

4 Responses to “תחנות המוניות מפקיעות מחירים בניגוד לחוק”

 1. reader Says:

  תודה רבה, מעכשיו אני אפקח עיניים.

 2. Anonymous Says:

  תודה

 3. fineprints Says:

  אם תשים לב באתר משרד התחבורה מצורפים גם נספחים של תיקונים בחוק שנעשו בשנת 2007. אחד הסעיפים מבטל חוק מ2006 שאמור לכפוף את מחירי תחנות המוניות לביקורת ממשלתית.

  כמו כן מצויין בתחתית העמוד תחת הכותרת המתמיהה - נושאים שאינם בטיפול משרד התחבורה :

  “שרות תחנות מוניות - בשלב זה אינן באחריותנו למרות שהתקבלה החלטה ע”י השר לתקן תקנות בעניין ולהכפיף את שרות תחנות המוניות לפיקוח משרד התחבורה בדומה לשרות נהגי מוניות”

  עובדים עלינו.

 4. green card Says:

  Why this web site do not have other languages support?

Leave a Reply

You must have Javascript enabled in order to submit comments.

All fields are optional (except comment).
Some comments may be held for moderation (depends on spam filter) and not show up immediately.
Links will automatically get rel="nofollow" attribute to deter spammers.

Powered by WordPress